Súčasný zákaz verejných podujatí sa výrazne podpísal na našich životoch, a možno až teraz si naplno uvedomujeme, akú hodnotu majú pre nás, na pohľad, celkom bežné veci. Univerzitná noc literatúry je už siedmy rok tradičným podujatím Univerzity Mateja Bellu v Banskej Bystrici. Ako si však tohtoročný organizačný tím poradil s neočakávanými udalosťami? To, a aj mnoho iného, nám v mene tímu UNL prezradí Zuzana Bariaková.

Priblížte nám Univerzitnú noc literatúry vašimi očami. Ako by ste ju opísali človeku, ktorý sa jej nikdy nezúčastnil? Čo je cieľom tohto podujatia?
Prečítali ste už niekedy sedem kníh za štyri hodiny? Nemožné? 
Je to možné! Na Univerzitnej noci literatúry. Naše podujatie vzniklo ako reakcia na neprítomnosť viditeľnejšej angažovanosti sa vzdelávacích inštitúcií, ale aj študentov a študentiek na kultúrnom živote mesta Banská Bystrica. Inšpirovali sme sa myšlienkou medzinárodného podujatia European Literature Nights s cieľom priblížiť súčasnú literatúru verejnosti inovatívnym spôsobom prostredníctvom série verejných čítaní a sprievodných akcií.
Šírením kultúry a umenia chceme aj v budúcnosti prispieť k zachovávaniu kultúrnych hodnôt, zvyšovaniu pozitívneho vzťahu verejnosti k umeniu, k tvorbe spisovateľov/umelcov a špecificky k čítaniu. Zároveň je príprava Univerzitnej noci literatúry študentmi a študentkami (pod odborným dohľadom vyučujúcich) vynikajúcou príležitosťou na získanie praktickej skúsenosti s organizovaním väčšieho kultúrneho podujatia pre verejnosť. 
Už sedem rokov sa mesiac apríl spája v Banskej Bystrici aj s Univerzitnou nocou literatúry. Už sedem rokov sa študenti a študentky z Univerzity Mateja Bela stretávajú, aby minimálne pol roka pred samotnou udalosťou pripravovali všetky jej zložky; vyberajú tému ročníka, knižné ukážky, čítajúcich a čítajúce, získavajú sponzorov, riešia priestory, kde sa bude čítať, rozmýšľajú o vizuálnej podobe. Najužší tím UNL tvorí okolo 15 študentiek a študentov, ktoré gestorujú dve vyučujúce z FF UMB. V deň podujatia organizačnému tímu pomáha až 30 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, tiež z radov študentstva. Spolu tak vytvárame neopakovateľnú atmosféru a verejnosti ponúkame zážitok nielen zo zaujímavých čítaní, ale aj z nezvyčajných univerzitných priestorov. Čítalo sa už v zasadačke dekana, v najväčšej univerzitnej aule, v univerzitnej jedálni, v CO-kryte či v študentskom bare. Aj výber čítajúcich súvisí s UMB a mestom Banská Bystrica. Čítali u nás napríklad hokejista Michal Handzuš, herečky Bábkového divadla na Rázcestí Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Ivana Kováčová, Anna Hajduková, Mária Šamajová, lekárka Eva Kušíková, rektor UMB Vladimír Hiadlovský, viacerí dekani a dekanky jednotlivých fakúlt UMB, riaditeľ Amnesty International Rado Sloboda,  právnička Eva Kováčechová, komentátor, bloger a prekladateľ Samo Marec či hudobník Juraj Haško (Sto múch). 
Čítania sa na všetkých stanovištiach začínajú vždy naraz o 17.30 a po každom čítaní majú návštevníci a návštevníčky 15 minút na presun na ďalšie stanovište. Na prvom stanovišti, ktoré sa rozhodnú navštíviť, dostanú svoj vlastný „literárny pas“, na ktorom vždy nájdu všetky podstatné informácie o literárnych dielach a čítajúcich. Taktiež tu nájdu mapku stanovíšť, aby sa v okolí Filozofickej fakulty UMB vedeli ľahšie orientovať. Každá rok sa po skončení verejných čítaní koná afterparty vo vysokoškolskom V-clube, kde sa prostredníctvom literárneho pasu dá zapojiť do tomboly a vyhrať rôzne ceny.
Prvých päť ročníkov sme čítania tlmočili aj do slovenského posunkového jazyka, aby sme oslovili aj komunitu Nepočujúcich. Veríme, že sa k tejto tradícii vrátime a dokážeme tak, že čítanie skutočne búra všetky bariéry.  

Každý, kto sa viackrát zúčastnil UNL, mi určite dá za pravdu, že každý ročník je v niečom výnimočný. V čom všetkom spočíva výnimočnosť tohto ročníka? 
Po prvýkrát v sedemročnej histórii sme sa pre pandémiu Covid-19 nestretli „naživo“ na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale každý večer počas jedného týždňa sme vždy o ôsmej večer čakali na premiérové čítanie na videoportáli YouTube. Zachovali sme tak myšlienku siedmich čítaní siedmich kníh siedmimi čítajúcimi, ale nie počas jedného večera, ale počas týždňa. A dokonca s jedným bonusom v podobe čítania kolegov z českej univerzity v Opave. A napriek tomu, že sme sa nemohli všetci stretnúť spoločne, boli sme spolu a z ohlasov vieme, že mnoho ľudí, ktorí z rôznych príčin nestihli predchádzajúce ročníky, zaujala práve takáto forma čítania. Mohli vždy nedočkavo čakať na premiéru alebo si čítanie pozrieť kedykoľvek po zverejnení.    

21. apríla 2020 sme sa teda mali stretnúť v priestoroch UMB a vypočuť si čítania v príjemnej literárnej atmosfére. Ako ste zareagovali, keď ste zistili, že všetky verejné podujatia sa rušia?
Veľmi dlho sme čakali na verdikt a do poslednej chvíle sme pripravovali „klasický“ ročník Univerzitnej noci literatúry, ktorý sme, mimochodom, preniesli do budúceho roka. Po oznámení rušenia všetkých podujatí sme sa pár dní pohrávali s touto myšlienkou, ale tu sa ukázala sila organizačného tímu, a dokonca aj bývalých členov a členiek, ktorí dali jasne najavo, že UNL v nejakej formu musí byť, že je dôležité zachovať tradíciu a podporiť kultúrnych nadšencov v ťažkých časoch.

Kto boli tohtoroční čitatelia?
Keďže sme sa tohtoročný pripravovaný ročník rozhodli kompletne presunúť do budúceho roka, hľadali sme alternatívy a dohodli sme sa, že by sme v tejto špeciálnej online UNL mohli vzdať hold čítajúcim, ktorí u nás za šesť rokov čítali, a zaspomínali si tak na predchádzajúce ročníky. Vybrali sme sedem osobností a nikto neodmietol, s nadšením prijali ponuku a do týždňa sa nám podarilo všetko zrealizovať a spustiť prenosy čítaní. Veľmi si to vážime a dúfame, že je to dané krásnou myšlienkou a atmosférou, ktoré už od prvých ročníkov UNL zdobia. A tak sa na UNL online predstavili napríklad skvelá biatlonistka Paulína Fialková, ktorá už u nás čítala v roku 2014, redaktor a moderátor Peter Zemaník, vydavateľ a kníhkupec Slavo Sochor, prekladateľka a germanistka Paulína Šedíková Čuhová, múzejníčka a režisérka Lucia Panáčková či študent herectva Dušan Ambróš. Ako každý rok sme nezabudli na deti a venovali sme im detské čítanie reprezentované malou čitateľkou Ajkou Bílkovou, ktorú sprevádzala jej sestra Majka, kedysi vedúca tímu UNL. Bonusové čítanie spoza rieky Moravy zabezpečili vysokoškolský učiteľ, literárny kritik a básnik Jakub Chrobák a vysokoškolská učiteľka Stanislava Schupplerová.   

Ukážky z akých kníh sme mali možnosť počuť? Sú čítania stále dostupné online? 
Vždy sa organizačný tím UNL snaží výberom kníh podporovať kvalitnú umeleckú literatúru a prezentovať najmä menšie nezávislé vydavateľstvá a zviditeľňovať pri európskych literatúrach aj prekladateľky a prekladateľov. Preto sme aj tento rok siahli po textoch z vydavateľstiev Inaque, Literárna bašta, Artforum či Premedia. Čítali sa absolútne novinky, napríklad Sivý dym Z. Szczereka z Literárnej bašty či Život Vernona Subutexa alebo Amy a Isabelle z vydavateľstva Inaque. V spomienkach sme sa vrátili napríklad ku knihe Naivne. Super od Erlenda Loa či k Rozprávkam po telefóne od G. Rodariho. Nedeľa patrila Dominikovi Tatarkovi a bonusový pondelok českému autorovi Janovi Balabánovi. 
Veľmi sa tešíme, že všetky čítania zostanú online, stačí si do vyhľadávača na YouTube zadať Univerzitná noc literatúry 2020 a zapnúť si to-ktoré čítanie. Zároveň sa tu nachádzajú aj záznamy z minulých ročníkov, tzv. aftermovie. 

Na vašej facebookovej stránke som postrehla každodennú súťaž o knihu. Máme šancu sa ešte do nejakej súťaže zapojiť?
Momentálne nie, ale kto navštívi UNL napríklad o rok a prejde všetkých sedem čítaní, môže sa zapojiť do tomboly, v ktorej je vždy šanca vyhrať naozaj hodnotné ceny – od tých knižných, ktoré k podujatiu neodmysliteľne patria, až po cestovateľské či gurmánske. Žrebovanie tomboly na každoročnej afterparty je takou čerešničkou na torte po peknom knižnom večere.   

Kde máme možnosť zakúpiť si knihy, ktoré nás zaujali?
Všetky knihy, z ktorých sa na UNL číta, je možné si zakúpiť osobne alebo aj online v banskobystrickom Artfore na Hornej Striebornej, ktoré je už od začiatku naším verným partnerom, za čo im veľmi pekne ďakujeme. 

Stretli ste sa s pozitívnymi ohlasmi u ľudí na online 7. ročník? 
Už tým, že prvé čítanie doteraz videlo okolo 1 200 ľudí a všetky ostatné stovky ďalších, nás neuveriteľne teší a motivuje do ďalšej práce. Tohtoročná UNL bola netradičná aj v tom, že sme každý deň vyhlasovali facebookovú súťaž súvisiacu s večernou ukážkou. Odmenou nám boli krásne reakcie, denne cez 50 súťažiacich a výborné výstupy v podobe fotografií. Okrem toho sme dostali aj veľa správ, ktoré hovorili o tom, ako sme v čase pandémie vniesli trochu optimizmu a kultúry čitateľom a čitateľkám priamo do obývačiek. Reakcie nás veľmi tešia a stále utvrdzujú v tom, že rozhodnutie nezrušiť Univerzitnú noc literatúry bolo namieste.    

Fotografie z predošlých ročníkov:
Jana Bystrianská