Zdroj: Google

Všetko sa začalo Noskovým Spejblom
Ešte predtým, ako začnem písať o samotnom Hurvínkovi, je nevyhnutné spomenúť bábku Spejbla, Hurvínkovho tatínka. Spejbl „sa narodil“ v rokoch 1919/1920 (presný rok nie je známy) v rukách zručného plzenského rezbára Karla Noska. Jeho prvý debut je spätý s rokom 1920, konkrétne so scénou „Loutkového divadla feriálních osad“ v Řemeslnické besedě v Plzni. Spejbl tu vystupoval ako Gašparkov partner v prídavku detského predstavenia.
Samotného Hurvínka vyrezal až v roku 1926 jeho synovec, Gustav Nosek. Hurvínek v tom istom roku vystupuje po prvýkrát verejne presne 2. 5. v zábavnom prídavku večerného predstavenia komédie Rudolfa Nesvěry „Počestný dům“ v Řemeslnické besedě v Plzni. Hurvínek vznikol ako osobitý variant bábky Spejbla, obohatený o pohyblivé oči. Hurvínek pôvodne ani nemal byť Spejblovým synom, stalo sa tak iba vďaka publiku, ktoré si vynútilo ich spojenie.

Hurvínkova cesta k sláve v súčasnosti
Ako prvý to bol bábkoherec Josef Skupa, ktorý Hurvínka uviedol na divadelné dosky a následne preslávil po celej zemi. Bábkar, herec a spevák Miloš Kirschner zaktualizoval jeho charakter, ale až herec Martin Klásek z neho spravil súčasného chlapca. Od roku 2017 Hurvínka začína alternovať bábkoherec, režisér, autor a dramaturg Ondřej Lážnovský.
Netreba zabúdať, že Hurvínka popri tomto všetkom ako jediný neustále sprevádzal jeho v poradí prvý otec – Spejbl.
Popri svojom tradičnom oblečení Hurvínek nosil množstvo rôznych kostýmov. Či už maskáče, turban alebo aj oblek ako Michael Jackson. Stihol sa tiež venovať všemožným aktivitám. Hral v orchestri, konkrétne na husliach, vozil sa na kolobežke, sánkach, či hral futbal. V päťdesiatych rokoch mal dokonca čokoládovú farbu, svietiace oči a nosil sukňu z palmových listov.

Netreba zabudnúť ani na Hurvínkovu maminku a strýčka
Práve bábkoherečka Jiřina Skupová, manželka Josefa Skupu, Hurvínka matersky sprevádzala počas celej predvojnovej éry a tiež ešte niekoľko rokov po nej. Bola to práve ona, ktorá pomohla Hurvínkovi s jeho prvými krokmi.
A bezpochyby ďalšou dôležitou osobou v Hurvínkovom živote bol „niťový virtuóz“ Bohuslav Šulc, ktorý mu pridal nastálo nite, ktoré sa dovtedy využívali len občas, a rozšíril tak jeho pohybové možnosti. Hurvínek má aktuálne presne 11 nití, ale vo všeobecnosti je základným počtom nití pre každú bábku len 7.

A kde môžeme Hurvínka stretnúť dnes?
Večne mladého Hurvínka dnes možno stretnúť najmä v pražskom Divadle Spejbla a Hurvínka takmer vo všetkých hrách určených nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Či už v pekelnom muzikáli „Jak s Máničkou šili všichni čerti“, v „Hurvínkovom přání“, ale aj v najnovšom pripravovanom predstavení pre najmenšie deti „Žeryčku, HOP!“.

Spejbl a Hurvínek sú skrátka kultúrnym fenoménom, ktorý rozhodne treba nielen poznať, ale je nutné ho zažiť aj na vlastné oči. V roku 2012 tiež vyhral zvláštnu cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v odbore bábkového divadla.


Petronela Brotková