Svet sa zastavil a rovnako by sme sa niekedy mali zastaviť aj my. Resetovať svoje telo i myseľ nemusí byť vždy ľahké, no dá sa to a môžeme sa pri tom dokonca aj naučiť veľa nových vecí, nájsť nové koníčky a konečne si oddýchnuť od zhonu, ktorý nás neustále obklopuje. Práve preto ti dnes ponúkam výber YouTube kanálov, pamiatok a galérií, ale i pripomenutie, že tvoriť treba a dá sa to aj keď sa necítiš byť práve umelcom.

1)      Objav kreatívnu stránku YouTube
Mr. Kate - tento oxymoron v sebe zahŕňa americké duo, ktoré tvorí Joey a jeho manželka Kate, spoločne šíria posolstvo plné kreativity a ľudskosti. Projekt, ktorý vytvorili je zameraný najmä na interiérový dizajn, kde je Kate tvorivým dizajnovým článkom a Joey vlastnými rukami premieňa všetky návrhy na realitu.
Ich tvorbu oceňujem hneď z viacerých dôvodov. Kladú dôraz na kreatívny rozvoj a sú známi tým, že podporujú nezvyčajné pre niekoho priam „divné“ črty osobnosti, vďaka ktorým sme každý kreatívnym indivíduom. Vo svojom repertoári ponúkajú videá, ktoré zachytávajú proces analýzy priestoru, analýzu klientovho štýlu, výber nábytku, dekorácií a iných objektov ako aj samotné dizajnovanie priestoru a jeho finálnu premenu. Okrem takýchto tradičných videí u nich nájdeme aj rozličné nápady na kreatívne projekty, súťaže dizajnov, do ktorých sa môže zapojiť ktokoľvek z ich fanúšikov, dizajnovanie interiérov najväčších YouTube celebrít ako aj premeny priestorov pre samotných sledovateľov kanálu Mr. Kate. To všetko dokazuje, že nezabúdajú ani na svoje obecenstvo a často sa snažia pomôcť práve ľuďom v núdzi.
Popri tom môžeme byť dokonca súčasťou rekonštrukcie ich vlastného domu a ponúkajú nám aj záznam toho ako priviedli na svet nového člena rodiny, syna s menom Moon, teda Mesiac. Nielenže tak môžeme vidieť premeny nespočetného počtu priestorov, ale sme aj svedkami vzniku tejto krásnej rodinky. Ich videá nás dokážu o dizajne veľa naučiť, ale aj zaručene pobaviť.


Klik pre video – 1. súťaž dizajnov, 2. interiérový dizajn 

Zdroj: instagram
Zdroj: instagramThe Sorry Girls je zase Kanadskou dvojicou kamošiek Becky a Kelsey, ktoré sa stretli na univerzite a rozhodli sa vytvoriť vlastný YouTube kanál. Kanaďania sa ospravedlňujú omnoho viac ako si situácia zväčša vyžaduje a práve preto si zvolili názov The Sorry Girls. Vedeli, že to bude stále aktuálne a bude to vystihovať nielen ich rodnú krajinu, ale aj pokornú povahu. Ich vystupovanie dokonale potvrdzuje, že si svoj titul zvolili správne, nehovoriac o ich tradičnom „nervóznom smiechu“, ktorý sa neskôr stal aj logom na tričkách.
Venujú sa skôr menším projektom, aj keď už za sebou majú podobne ako Mr. Kate nejednu rekonštrukciu celého interiéru. Ich hlavným zameraním je tvorba dekorácií, dizajnovanie, móda, ako aj pretváranie najväčších trendov v dizajne či móde jednoduchým a efektívnym spôsobom. Snažia sa nám ukázať, že nie je potrebné mať veľký balík peňazí na to, aby sme my či naše okolie vyzerali dobre. Nie je totiž nutné hneď všetko kupovať, pretože často dokážeme vytvoriť niečo podobné ak nie lepšie aj my samy. Pri ich videách sa dá skvele zrelaxovať pričom nás zároveň inšpirujú aby sme vstali a tvorili s nimi. Okrem toho dávajú dôraz na úspornosť a starostlivosť o environment, keďže pri svojej tvorbe často využívajú recyklované materiály, ktoré následne premieňajú na niečo nové a opäť využiteľné.Klik pre video – 1. trajler, 2. interiérový dizajn


Zdroj: Thesorrygirls.com


2)      Navštív online pamiatky, galérie či exotické miesta
>> Slovakiana umožňuje virtuálnu exkurziu, kde si z pohodlia domova môžete prezrieť múzeum, galériu a kultúrne pamiatky ako sú hrady a zámky Slovenska. Ak sa rozhodnete navštíviť priestory galérie online, je vám umožnené kliknúť na objekt alebo obraz, ktorý vás zaujal a ten sa následne priblíži, automaticky sa tiež spustí informačné video o danom umeleckom diele, čo umožňuje bližšie sa s ním oboznámiť a zistiť veľa zaujímavých faktov. Môžete si tiež zvoliť len konkrétnu výstavu, ktorá vás zaujíma a prezrieť si obrazy ktoré k nej patria. Ďalšou možnosťou je nahliadnuť na kultúrne pamiatky a to dokonca v 3D a navyše s kvalitným priblížením. Je možné že takto uvidíte aj to, čo by ste v samotnej galérii prehliadli.


Zdroj: slovakiana.sk

>> Faerské ostrovy
, miesto prekvitajúce dych berúcou prírodou, bolo žiaľ kvôli súčasnej situácií nútené zakázať vstup potenciálnych turistov. Keďže nechceli sklamať tých, ktorí si už možno naplánovali dovolenku, ale i ostatných ktorí by si toto miesto radi pozreli. Rozhodli sa záujemcom ponúknuť turistiku ako cez hernú konzolu. Ide o nový prostriedok vďaka ktorému si môžeme prezrieť ostrovy z pohodlia domova a to tak, že sa po nich prejde niekto za nás. Zatiaľ čo niekto z domácich vykračuje po ostrove, my máme moc ovládať ho ako v online hre a to s jediným rozdielom, na druhej strane je totiž skutočný človek. Môžeme zaňho rozhodnúť ktorým smerom pôjde i čo bude robiť, na diaľku sa môžeme dokonca vydať aj na let ponad Faerské ostrovy. Pri tom všetkom má náš vzdialený kaskadér na hlave helmu, na ktorej je pripevnená kamera vďaka čomu môžeme naživo vidieť každý jeho krok a zažiť krásu tohto miesta.


Zdroj: visitfaroeislands.com


>> Google art
. Každý z nás určite pozná Google Mapy vďaka ktorým sa môžeme prejsť po našom meste, ale aj po meste na opačnej strane zemegule. Počuli ste už ale o Google Art? Okrem zahraničných inštitúcií sa nedávno do projektu pripojila aj Slovenská národná galéria a iné národné inštitúcie, ktoré sa rozhodli digitalizovať svoje umelecké zbierky. Google Art sa tak ihneď stal mojím favoritom. Práve na tomto mieste sa teraz rovnako ako po vašom meste môžete prejsť aj po rozličných galériách a kultúrnych pamiatkach a to nie len na Slovensku, ale rovno po celom svete. Rozhodne odporúčam sa po stránke poriadne porozhliadnuť, pretože umožňuje prezrieť si tie najslávnejšie diela vo vysokom rozlíšení, a prejsť sa môžete azda po každom mieste, ktoré vám napadne. Google Art nám poskytuje možnosť pozrieť si výhľad priamo z Eiffelovej veže, navštíviť múzeum hoci aj v Japonsku či Nemecku, zblízka si prezrieť diela Gustava Klimta či Van Gogha. Dokonca si môžeme prezrieť diela zoradené podľa ich autorov, umeleckých techník, geografických oblastí i umeleckých smerov a oboznámiť sa tak so surrealizmom, kubizmom i mnohými ďalšími smermi. Je to skvelý prostriedok ako v dnešných dňoch „vycestovať“ a zahrať sa na objaviteľa.


Zdroj: artsandculture.google.com


3)      Relaxuj a tvor
Napokon je dôležité aj vypnúť, užívať si čas strávený so sebou samým, pretože práve my sme osobou, s ktorou bezvýhradne musíme stráviť celý život. Užívať si čas strávený osamote sa môžeme naučiť prostredníctvom relaxácie a tvorby, tie nám dovolia lepšie spoznať tú možno ešte nie celkom prebádanú osobnosť, ktorá sa v nás ukrýva. Pri slove relaxácia, každému asi ako prvé napadne meditácia alebo joga. No vedeli ste, že aj maľovanie, písanie, fotenie či iná tvorivá činnosť môžu byť formou meditácie? Povzbudivou myšlienkou na záver by mohlo byť predstavenie spôsobu tvorby, pri ktorej je základom nesústrediť svoju myseľ len na výsledok. Práve to nás od takýchto činností často odrádza. Strach, že tá maľba či príbeh nebudú nakoniec aj tak dosť dobré. No výsledok nemusí byť vždy tým najdôležitejším, skúsme tvoriť len kvôli procesu, ktorý popri tom podstupujeme. Práve vtedy keď sa sústredíme na tvorivý proces, dokážeme zažiť to najväčšie čaro kreatívnej činnosti. Keď sa cez objektív zahľadíme na krásu prírody, keď uvoľneným pohybom ťaháme štetec po plátne a keď z pera prúdia naše autentické myšlienky na papier. Možno si vravíš, že teba umenie až tak nezaujíma, alebo ho proste len nerád praktizuješ lebo sa na to necítiš, no tvoriť by mal každý z nás a nie len ten, kto sa nazve umelcom. Kreativita totiž vplýva na mnohé aspekty nášho života, od práce cez myslenie až po vzťahy. Ak stále váhaš, skús si trebárs vytvoriť svoj vlastný bunker zo stoličiek a deky ako za mladých čias a prečítaj si v ňom svoju obľúbenú knihu, to v tebe zaručene prebudí toho malého dobrodruha.

Zdroj: pinterest.it

Michaela Macková