Odporúčané seriály

1)     Ako prvý seriál, ktorý si určite musíte pustiť je Papírový dům (La casa de papel, Money Heist). Seriál ponúka české titulky, takže sa nemusíte báť, že by ste ho museli pozerať v angličtine či španielčine.
Záhadný muž, ktorý sa nazýva El Profesor, naplánoval tú najviac prepracovanú lúpež v histórii Španielska. Avšak sám by to asi nezvládol, preto si najal osem ľudí, ktorých učil a predkladal im svoj plán vskutku bravúrne. Zaumienil si, že si natlačí v mincovni cez dve miliardy eur. No čo robiť s ľuďmi vo vnútri? Samozrejme ich mať ako rukojemníkov a zhatiť plán polícií nájsť pravých lupičov tým, že ich oblečie práve ako svojich lupičov.
Sú tu prepracované dialógy, nečakané zvraty a vy sa nebudete vedieť odtrhnúť od televízora.
Okrem toho, o dva dni vychádza štvrtá séria. Tak šup, šup rýchlo pozrieť prvé tri série, kedy budete mať viac ako dvadsaťpäť hodín o zábavu postarané.
Zdroj: Netflix

2)     Ďalší prepracovaný seriál, ktorý sa môže zdať, že je pre mladšiu generáciu, mne osobne učaroval. Zase raz svojou dejovou linkou, zvratmi, ale aj humorom a silou priateľstva hlavných hrdinov. Zatiaľ si môžete pozrieť tri série, kde posledná ponúka rovno český dabing. Na štvrtú si počkáme buď do decembra tohto roka, alebo až v januári 2021.
Bratia Dufferovi majú snáď najlepšiu fantáziu vôbec, pretože to, čo dokázali vymyslieť je obdivuhodné a ja im za to tlieskam.
Príbeh rozpráva o štvorici kamarátov v 80. rokoch, ktorí žijú v malom mestečku Hawkins. Jeden večer, po hraní ich obľúbenej hry, sa rozlúčia a na bicykloch upaľujú domov. No Will sa záhadným spôsobom po ceste domov stratí. Hľadajú ho všetci z mesta, jeho mama je zúfalá a partia priateľov nájde v lese namiesto Willa tajomnú dievčinu, ktorá, ako sa zdá, má nadprirodzené schopnosti. Tie by mohli pomôcť chlapca nájsť. No nájdu aj niečo oveľa strašnejšie.
Je to výborne spracované a skrátka opakujem, že dejová linka je neskutočne prepracovaná, dialógy sú uveriteľné, zvraty v deji lietajú seriálom jedna radosť a vy sa nebudete s týmito deťmi vôbec nudiť.
Malá rada: Ja som pozerala prvé série po nemecky s českými titulkami a to nemalo chybu. Hlavne Dustin, ktorý je šušlavý a jeho nadávky v nemčine sú top. Ak si dáte aspoň jeden diel po nemecky, verte tomu, že sa neubránite smiechu. Hlavne, ak tri krát za sebou povie
Scheiße.
Zdroj: Netflix

3)     Novodobý Ježiš Kristus. Aj takto by sa dal nazvať seriál Mesiáš, ktorý rozpráva príbeh muža prezývaného al-Masih. Plánuje priviesť asi dvetisíc Sýrčanov do Izraela a vraví, že musí odovzdať správu. Správu od svojho otca, ktorý bol v Biblii Boh. CIA sa snaží zistiť, či je ozaj nejaká božská entita alebo len veľmi dobrý herec, ktorý dokázal uzdraviť, ba dokonca vzkriesiť. A čo mu ešte pomáha k tomu, že sa o ňom ľudia dozvedia, je to, že príbeh je zasadený do dnešnej internetovej doby, kde máte informácie ako na dlani.
Neviem presne, čím ma tento seriál zaujal, no je taktiež dobre spracovaný, pred spustením dokonca čelil odporu a dosť ľudí podpísalo petíciu, že je to len zlá antiislamská propaganda a možno práve kvôli tomu som si ho pustila. Nie je to úplne perfektné, aj mi tam pár vecí škrípe, no páčil sa mi námet, že niekto vyskúšal dať Mesiáša do našej doby a pozerať sa, ako sa to vyvinie a čo spraví vláda.
Zdroj: Netflix

4)     Seriál Jessica Jones zo štúdia Marvel je nečakane dobre spr... Áno, spracovaný. Môžete sa tešiť na množstvo zápletiek a vždy vás dejová linka niečím prekvapí. Čakáte niečo úplne iné a zrazu bum! Nespočetne veľa zvratov, záporákov a vedľajších rolí má tie správne grády. Hlavná hrdinka Jessica je ignorantská, sarkastická, ironická alkoholička, ktorá má silu štyroch chlapov a vy skrátka chcete vedieť po každej časti, čo zase vyvedie.
Svoju silu využíva ako súkromné očko, má temnú minulosť, z ktorej sa snaží spamätať a bojovať proti mužovi, ktorý využíva myseľ ľudí, aby robili presne to, čo chce a ako to chce.
Na Netflixe sú zatiaľ tri série a na štvrtú sa snáď môžeme tešiť budúci rok v máji.
Odporúčam pozrieť, pretože je to pekne vyvážené a ozaj nebudete vedieť, čo čakať. Presne takto má vyzerať dobrý seriál. Myslím, že nespravili ani krok vedľa výberom herečky Krysten Ritter, ktorá sa perfektne hodí k osobnosti Jessicy Jones.
Zdroj: Netflix

5)     A posledný, ktorý dnes odporúčam, je možno skôr pre mladšie a nežnejšie pohlavie. Seriál Na tenkém ledě má síce iba jednu sériu, no nie je to nič, čo by vás malo znepokojovať. Užijete si strasti a všetky momenty krasokorčuliarky, ktorá sa po páde na hlavu snaží zase dostať do starých koľají, viac než dosť. Všetci herci sa hodili na svoje role bravúrne a ako oddychové, romantické diely vám skrátia dni o niečo príjemnejšie, aspoň teda po všetkých akčných odporúčaniach odo mňa.
Zdroj: Netflix

Filmy podľa skutočných udalostí

1)     Začnem tým, ktorý ma uchvátil, a ktorý dokonca získal nomináciu na Oscara a to právom. Snímka Dva papežové, v hlavných úlohách s Anthony Hopkinsom a Jonathanom Prycom, bola prekvapivá. Je o vznikajúcom priateľstve Benedikta XVI. s budúcim pápežom Františkom. Skrátka sa film snaží ukázať tieto dve známe osobnosti v kresťanskom svete ako to, že aj oni sú iba obyčajní ľudia. 90% filmu sa točí okolo dialógov, ale aj hlbokých myšlienok a koniec filmu je veľmi dojemný.
Zdroj: Netflix

2)     Veľký Hack. Film je urobený ako dokument, ukazuje ľudstvu, čo sa dialo v rokoch 2015-2016, ako nás ovplyvňuje facebook, jeho cielená reklama a kradnutie našich osobných údajov. Mohla by som vás asi trochu upokojiť, že vykrádanie dát bolo „zatiaľ“ len v Amerike, kde firma Cambridge Analytica robila kampaň pre Donalda Trumpa, aby vyhral voľby. A napríklad aj vyvolala v ľuďoch v Spojenom kráľovstve chuť odísť z EÚ. No zdá sa, že pracovali pre viac štátov. Snímku si musíte proste pozrieť a urobiť si mienku o nej sami. Avšak myslite na to, že všetko, čo tam uvidíte, je pravda.
Zdroj: Netflix

3)     Teraz možno sklamem všetkých, pretože spomeniem film trochu starší a ešte k tomu nemá ani české titulky či dabing. No Jadotville je neskutočne perfektný film, podľa skutočnej udalosti, ktorý si prešiel mnohým, predovšetkým hrdinovia, ktorí bojovali v dobe studenej vojny v Afrike a mali udržať mier na mieste Jadotville, a pritom sa stali sami terčom operácie OSN. Snímka plnej akcie je nielen pre chlapov, ale aj pre vaše polovičky, pretože hlavného hrdinu hrá Jamie Dornan (50 odtieňov sivej).
Zdroj: Netflix


Mišel Klempová