Pracovitá, mladá a odhodlaná. Tyto vlastnosti dokážu vyčíst ze zpovědi Jany Bystrianské, redaktorky časopisu Art Up. Neúnavně pracuje na zdokonalování svých literárních dovedností stejně jako hudebního vzdělání, které má šanci rozvíjet na akademii v Banské Bystrici v oboru klavír. Bez dalšího zdržení se přesunu k první otázce.

1. Jak ses dostala do časopisu Art Up?
Do časopisu Art Up som sa dostala takpovediac vlastným pričinením. Objednala som si jeden výtlačok časopisu. Ten ma zaujal a povedala som si, že by som aj ja rada prispievala. Vyšlo to a som za túto možnosť veľmi rada.

2. Ty píšeš články, mám pravdu?
Píšem články, prípadne robím rozhovory, keď je príležitosť. Sústreďujem sa prevažne na hudbu a literatúru, pretože k týmto dvom umeniam mám najbližšie.

3. Kde přicházíš na témata článků?
Témy článkov niekedy idú samé, no niekedy nad jednou témou rozmýšľam aj niekoľko dní. Snažím sa reagovať na to, čo je v danom mesiaci aktuálne. Ale nie je to pravidlom. Niekedy ma niečo proste tak silne zaujme, že to spracujem do textu.

4. Když už máš téma, jak pokračuje tvůj kreativní proces?
Väčšinou si na papier napíšem dôležité body, ktorých sa bude článok týkať. Snažím sa o zaujímavé spracovanie témy. No hlavne aby tomu ľudia rozumeli. V ideálnom prípade niečo napíšem a na druhý deň sa k tomu vrátim. Vtedy uvidím mnoho chýb, niekedy zmažem aj časť článku. Nedokážem to kvalitne spraviť len tak za jeden deň. Ten text potrebuje akoby dozrieť.

5. Máš i jiné koníčky krom psaní?
Iné koníčky... Tak ako prvá by mi napadla hudba. Ale tá je už skôr prirodzenou súčasťou môjho života, keďže ju študujem a aj vyučujem na Základnej umeleckej škole. Ale nedávno som s jednou kamoškou začala behávať. A na moje prekvapenie... je to super!

6. Takže máš silný vztah k hudbě...
Áno, hudba je od malička pre mňa jednou z najdôležitejších vecí v živote. Od šiestich rokov hrám na klavír a bolo mojím veľkým snom stať sa dobrou klaviristkou. Hoci nie som taká úžasná, ako som možno kedysi chcela byť, treba predsa snívať vo veľkom. To som ako dieťa vedela. Keď sa spätne obzriem, veľmi sa teším, že som to nevzdala. Som rada, že mám šťastie robiť to, čo som vždy chcela.

7. Jak zvládáš psát články při práci a studiu?
Niekedy je to ťažké. Najmä keď to odkladám, a potom sa mi nakopia veci. Ale pri správnej organizácií dňa sa to samozrejme dá zvládnuť. A aj omnoho viac. Priznám sa, že keď mám v práci voľnú chvíľu, tak ju častokrát venujem písaniu pre časopis. Ale neviem či by som to tu mala vravieť.

8. Jsi člověk, který sepisuje svůj život do deníků?
Nie. Kedysi som to robila, ale dnes už nie. Ale zvyknem si zapisovať citáty z kníh alebo proste nejaké pekné myšlienky, čo ma zaujmú.

9. Píšeš raději prózu nebo poezii?
Jednoznačne prózu. Poézia je úžasná a rada si ju prečítam. Ale proste ju asi neviem písať a rozhodne nie verejne. Nebudem klamať, že nejaké tie pokusy neboli. Ale ľahli prachom niekde v spodnom šuplíku detskej izby. Ktovie, možno ich raz nájdem.

10. Čteš teď nějakou knihu?
Takmer vždy čítam nejakú knihu, teraz je to 2. časť trilógie Historiek z Ivy Hillu. Je to historický román určený skôr ženám. Taká milá oddychovka.

Natália NešporováVyspovedala som Natáliu Nešporovú, grafičku časopisu Art Up. Po ukončení štúdia na Strednej škole umenia a dizajnu v Brne bola prijatá na Západočeskú univerzitu v Plzni, kde študuje v odbore animácie. Svoju tvorbu a osobnosť nám priblíži v nasledovnom rozhovore.

1. Čím prispievaš do časopisu Art up?
Mám na starost grafickou úpravu časopisu, ale zatím jsem neměla šanci časopis vysázet. Kvůli situaci s koronavirem odpadlo číslo časopisu, na kterém jsem měla poprvé pracovat.

2. Ako si sa dostala ku grafike? Máš takýto koníček odmalička? 
Upřímně jsem se plně dozvěděla, co znamená být grafický designér, až když jsem se dostala na střední školu. 

3. Máš nejaké grafické dielo, na ktoré si najviac hrdá?
Momentálně jsem nejvíc hrdá na knihu o vesmíru, kterou jsem vytvořila jako maturitní práci. Není dokonalá, ale dala jsem do ní hodně z mých myšlenek.

4. Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?
Nejspíš z příběhů nebo od lidí, kteří jsou v mém životě.

5. Aká oblasť umenia ťa najviac zaujíma?
Animace, ilustrace a tanec (neumím tančit), ale ostatní formy umění jsou taky zajímavé a na každé je něco speciálního.

6. Si typ človeka, ktorý si robí pri tvorení nejakú osnovu a organizuje si myšlienky alebo dávaš prednosť spontánnemu prejavu a začneš tvoriť hneď to, čo ti napadne?
Jsem stoprocentně spontánní energie.

7. Máš nejaké špeciálne miesto alebo čas, kedy sa ti dobre tvorí?
Myslím, že nejblíž této otázce jsou přednášky Na nich nakreslím spoustu dobrých věcí.

8. Čo robíš najradšej vo voľnom čase?
Opravdu si užívám procházky s lidmi, které mám ráda.

9. Obľúbená kniha?
V jako Vendeta.

10. Aký žáner hudby máš rada?
U mě vyhrává asi rock, rap a indie. Hodně záleží na umělci.

11. Máš nejaký cestovateľský sen? Niečo, čo by si chcela vidieť alebo zažiť? 
Nejraději bych se jen toulala po světě a vydělávala grafikou a animací. Vžycky najdu nové země a místa, která mě zaujmou, ale jedny z mých priorit jsou Havajské ostrovy, Island a severské země.

Jana Bystrianská