Nila Renard je mladá študentka propagačnej grafiky, ktorá miluje cestovanie, kreslenie a pozeranie Disneyoviek. Do nášho časopisu prispieva nielen svojimi článkami, ale aj hlbokými ilustráciami a vlastnou literárnou tvorbou. Pripravila som si pre ňu zopár otázok, ktoré vám ju pomôžu aspoň trochu spoznať a poodhaliť, kto sa ukrýva za jej tvorbou.

1. Taká úvodná otázka. Ak by si sa mohla opísať v troch slovách, aké by si si vybrala?
Výbušná, netrpezlivá a aby som o sebe nehovorila len zlé veci, tak ešte starostlivá.

2. Keď sme pri tých vlastnostiach, myslíš si, že je ľahšie o sebe povedať tie dobré vlastnosti alebo tie zlé?
Vo všeobecnosti ľudia určite radšej budú prezentovať svoje dobré vlastnosti. Veď kto by pred ostatnými nechcel vyzerať ako ten najlepší človek na svete? Ale ak by som mala odpovedať len za seba, pre mňa je jednoduchšie hovoriť o sebe v zlom svetle. Mám dosť nízke sebavedomie a som voči sebe veľmi kritická, takže 90% času vidím hlavne to ako hrozná som.

3. Teraz z trošku iného súdka, ako zvládaš karanténu?
Dosť zle! Nemám so svojou rodinou úplne dokonalý vzťah a v prostredí, ktoré by pre mňa malo byť domovom sa často cítim ako cudzinec a najradšej by som utiekla. Ale nedá sa nič robiť. Aspoň cez víkendy si od nich dávam pauzu, pretože chodíme s priateľom na výlety autom, takže sa na pár hodín dostanem z domu. Alebo minulý víkend som dokonca celý strávila uňho. Som si istá, že je veľa ľudí, ktorí by dali všetko pre to, aby teraz mohli byť so svojimi rodinami, ale ja by som dala všetko pre to, aby som bola znovu na internáte a domov musela chodiť len cez víkend.

4. Ak už aj teda musíš tráviť čas doma, čo väčšinou robíš, aby si zahnala nudu?
Nenudím sa, pretože ma rodina ihneď zapriahla do práce a každý deň si vymyslia niečo nové, čo treba urobiť. Niekedy sa cítim ako v pracovnom tábore. Ale keď už sa naozaj nudím, tak si zapnem filmy od Disneyho, DreamWorks alebo od Pixaru. Nikdy z nich nevyrastiem! A po novom tiež drtím League of Legends.

5. Aký je tvoj najväčší sen?
Na takúto otázku sa mi vždy odpovedá najťažšie... Úprimne povedané, vôbec neviem. Chcem ísť na vysokú, chcem učiť na strednej, chcem cestovať, chcem mať tri deti, dom, záhradu plnú kvetinových záhonov a psa. Tiež chcem vydať vlastný komiks a možno raz aj vlastnú knihu. Ale neviem ti s presnosťou povedať, čo z toho je môj najväčší sen. Možno všetko z toho a možno nič. Uvidíme, časom sa možno moje priority zmenia a nájdem svoj životný cieľ.

6. Vravíš, že chceš vydať vlastný komiks, znamená to, že ich kreslíš?
No, v skutočnosti ani nie. Teda, nakreslila som prvú kapitolu komiksu, ktorý som sa chystala zverejniť online, ale nakoniec som sa naňho vykašľala, pretože ma opustila múza a nechcela som ho zničiť tým, že by som sa do niečoho nútila. Takže zväčša kreslím len tak, čo mi napadne. Ale práve teraz chystám nový komiksový projekt, na ktorom som ale ešte nezačala pracovať, čo sa kresliacej stránky týka. Takže by sa dalo povedať, že áno, kreslím komiksy, ale zároveň aj nie. Je to tak trochu zložité.

7. A prezradíš o čom tento nový komiksový projekt bude alebo je to zatiaľ tajomstvo?
Nie je to žiadne tajomstvo, takže to pokojne prezradím! Bude to o dvoch mafiánskych klanoch, jeden bude yakuza a druhý bude typický taliansky klan. Takto to znie dosť sucho, ale fígeľ je v tom, že každá rodina bude predstavovať dva zverokruhy – ten "klasický", ktorý poznáme a používame my a potom ten čínsky. Samozrejme tam pôjde o typické vojny klanov o územie, ale nebude to len o tom. Zbytok ale ešte nemám úplne domyslený, takže zatiaľ môžem prezradiť len toto.

8. Táto tvoja láska k umeniu ťa priviedla aj k Art up?
K Art Up ma priviedla naša šéfredaktorka, ktorá je moja blízka priateľka a zaujímalo ju, či by som tiež nechcela prispieť. A ja som sa na to dala!

9. Ako si predstavuješ ideálny sobotňajší večer?
With some goddamn peace and quiet. Ale nie, teraz so všetkou vážnosťou, asi tak ako som strávila minulú sobotu. S mojim priateľom, rozvalená na posteli a pozeraním filmov alebo hraním na playstation4. Ešte aj samé dobroty na jedenie som tam mala. K úplnej dokonalosti chýbal len môj pes.

10. Keď si už spomenula tie filmy, máš nejaké odporúčania?
No, ja väčšinou pozerám rozprávky, fantasy, sci-fi alebo horory, čiže môžem radiť len z týchto žánrov. Ale ak to nevadí, tak určite odporúčam horor Rituál, ten som pozerala minulý víkend a bol celkom zaujímavý. Pri rozprávkach, ak nechceš nejakú slaďárnu, tak určite Atlantída, Anastasia a Moana, to sú moje najobľúbenejšie animované filmy z americkej produkcie. A z fantasy/sci-fi sa mi dosť páčilo World of Warcraft a Smrteľné stroje, aj keď pri nich je o dosť lepšia knižná séria. Milovníkom sci-fi odporúčam aj seriál Love, Death and Robots.

Klára Harajdová
Klára Harajdová – dievča milujúce kinematografiu, amatérska pisateľka scenárov a filmových recenzií. Táto milá slečna je členkou nášho tímu a tak ako aj zvyšní z nás, aj na ňu prišiel rad s vyspovedaním sa.

1. Čo ťa priviedlo k tomuto časopisu? Prečo si sa rozhodla pre túto prácu, aj keď ťa za ňou nečakal žiaden zisk? A čo ťa pri tvorbe pre tento časopis inšpiruje?
Už predtým som písala do školského časopisu, s ktorým pokračujem aj naďalej, ale nenapĺňalo ma to tak, ako som si predstavovala a rýchlo sa z toho stal stereotyp. Keď som teda videla, že vzniká takýto projekt a sú v ňom hlavne mladí ľudia, ktorí chcú umením prinášať radosť, tak som si povedala, že prečo to neskúsiť a nespoznať tak partiu ľudí, s ktorou, ako som verila, si budem mať aj čo povedať. To bol hlavný dôvod. Väčšinou teda píšem recenzie na filmy a za to môže jedine moja láska ku kinematografii.

2. Takže si milovníčka filmov. Aké žánre pozeráš najradšej? Aký je tvoj najobľúbenejší film alebo seriál a prečo práve ten konkrétny?
Väčšinou pozerám fantasy a sci-fi, ale rada si pozriem čokoľvek, čo má dobrý nápad a zaujímavé prevedenie, takže nemám jasne vytýčené, ktorý žáner áno a ktorý nie. Vybrať si jeden film alebo seriál, ktorý by bol mojím obľúbeným bohužiaľ neviem. Možno ak by išlo o neobľúbený tak to by som zvládla, ale aj tak by som sa nad tým musela zamyslieť.

3. Takže existujú snímky, ktoré sa dostali na tvoj list zlých diel? Existujú nejaké diela, ktoré si videla a určite by si nikomu neodporúčala pozrieť si ich?
Určite áno. Veľkým sklamaním pre mňa bol napríklad seriál 13 Reasons Why. Teraz si ma asi veľa ľudí vyhľadá a ukameňuje ma, ale je to tak.

4. Úprimne, ten seriál nechytil ani mňa, neprehrýzla som sa dokonca ani cez prvú epizódu. Z akého dôvodu ťa tento seriál sklamal?
Tak to som rada, že sa konečne našiel niekto, kto to má s týmto seriálom podobne. Veľký problém som mala s hlavnou hrdinkou a jej nelogickosťou. Uznávam, že sa jej stali nejaké zlé veci, ale väčšina jej dôvodov, prečo by mala ukončiť svoj život, bolo úplne neopodstatnených a vyhrotených.

5. Hodláš svoju lásku ku kinematografii aj nejako rozvíjať alebo ostaneš len pri sledovaní filmov a seriálov?
Veľmi vážne rozmýšľam nad tým, že by som si na vysokú školu dala jednu prihlášku na filmovú tvorbu. Možno by som sa uchytila ako scenáristka, kto vie?

6. Za pokus nič nedáš. A napísala si už niekedy nejaký scenár alebo to je zatiaľ len taký sen?
Neviem, či sa to dá nazvať plnohodnotným scenárom, ale kedysi dávno, ešte na základnej škole, sme mali takú medzitriednu divadelnú súťaž a ja som mala za úlohu napísať scenár a "zrežírovať" to.

7. A ako táto divadelná súťaž dopadla? Vyhrali ste to?
Bolo to pre nás všetkých prekvapením, ale áno, vyhrali sme to.

8. Aký bol príbeh tej hry? Ak to teda nie je tajomstvo.
Určite to nie je tajomstvo. Mali sme prerozprávať slovenskú rozprávku Pamodaj šťastia lavička, takže to bol vlastne taký adaptovaný scenár.

9. A posledná otázka, ktorá bude síce mimo témy, ale pre niekoho možno zaujímavá. Keby si si mohla vybrať, aké zviera by si bola? Myslíš, že sa tvoje rozhodnutie nejak odvíja od tvojich životných skúseností, povahy alebo od niečoho iného?
Zaujímavá a hlavne ťažká otázka... Keď sa nad tým zamyslím, tak by som bola orol alebo nejaký podobný druh vtáka. Určite by sa to odvíjalo hlavne od mojej povahy. Ten zvyšok by boli už iba detaily.


Nila Renard