Umelci slova svoje umenie odprezentovali znova

V pondelok 18. novembra 2019 v Prešporáku v Bratislave sa už po piatykrát stretlo niekoľko nadaných umelcov na nimi vytvorenej a zorganizovanej čítačke, ktorá nesie názov Prešporácke  pondelky poézie (ig: pkrattri). Tentokrát svoje umenie prišli odprezentovať piati autori.

Foto: Jana Minichová

Umelecká atmosféra sa niesla už od vstupu do Prešporáku, ktorý sa vo svojom interiéri môže pýšiť starožitnosťami a dielami od rôznych umelcov. Samotná čítačka sa konala v jednej z miestností tejto kaviarne, kde sa hostia usadili s pohármi plnými vína, piva alebo čaju. Uviedla ju Celestína Minichová, ktorá túto čítačku pravidelne organizuje a ktorá zároveň aj číta ako autorka. S umením sa totižto stretáva každý deň, študuje na umeleckej škole, ba dokonca má aj svoju vlastnú slovenskú módnu značku Cieli, ktorá má ručne vyrábané a zero waste kúsky. 

Ako prvý autor vystúpil Mário (ig: slnko_x_mesiac), ktorý je najmä poetom a vo svojich dielach sa zaoberá zlomeným srdcom, nešťastnou láskou a filozofiou. V dielach taktiež využíva aj filozofické otázky, ale nechýbali ani humorné chvíle, kedy vulgarizmy doplnili doslovné vyjadrenie citov autora. 

Druhým bola spomínaná organizátorka čítačky, Celestína (ig: _minichova). K písaniu sa dostala, keď bola zaľúbená do čítania poézie. Inšpirovalo ju najmä dielo od Pavla Országha Hviezdoslava – Krvavé sonety. Fascinujú ju najmä jeho vlastné vymyslené slová, ktoré používal a ku ktorým mal vždy slovník. Ona vo svojich dielach využíva najmä citoslovcia, dokonca používa slová odzadu. Inšpirácia Hviezdoslavom v experimentovaní sa teda nedá poprieť. Jej diela sú charakteristické myšlienkovými pochodmi a filozofiou.

Tretím autorom bol Samuel (ig: samuelfurmanek), ktorý vo svojich dielach preberá fázy života, lásku, krehkosť, pozoruje a uvažuje o sebe. Hrá sa so slovami, využíva najmä umelecké prostriedky, ako sú prirovnania a personifikácie.

Štvrtý autor sa predstavil pod menom Matej (ig: matejtrnovec), ktorý sa prezentuje najmä básňami, ale k jeho dielam patria aj úvahy. Ako aj predošlí autori, tak i on vo svojich dielach rozoberá zlomené srdce a lásku, ale nechýba ani filozofia. Na čítačky chodieva často, pravidelne sa zúčastňuje ako autor v Divotvorbe v Trenčíne, no už aj on sám organizoval niekoľko čítačiek. Taktiež inklinuje aj k hudobným textom – v minulosti zložil text pre kapelu, ale ten bohužiaľ nie je k dohľadaniu, keďže túto spoluprácu prerušil.

Posledný piaty autor sa predstavil taktiež ako Matej (ig: matejmajda). Aj keď sú mená posledných dvoch autorov rovnaké, ich tvorba je každá výnimočne odlišná. Autor píše najmä básne, ktoré sú rôzne frázované a šifrované. Pre ľudí, ktorí k poézii neinklinujú, by mohlo byť náročné autora pochopiť. Píše o svojich skúsenostiach, aj o tých spontánnych, opisuje rôzne situácie, prehrabáva sa vo svojich myšlienkach a spomienkach.

Foto: Jana Minichová

Po samotnom dočítaní diel každého autora mali hostia aj samotní autori možnosť položiť niekoľko otázok s ohľadom na tvorbu, inšpirácie autorom, ktorí práve odprezentovali svoje básne.

Čítačka priniesla veľa inšpirácie, motivácie a taktiež možnosť spoznať skvelých a talentovaných ľudí. Určite sa oplatí nájsť si čas a navštíviť Prešporácke pondelky poézie a iné, podobné akcie.


Nicoll Slimáková